W dniach 24 do 26 kwietnia 2024 roku nasze Stowarzyszenie wybrało się w podróż do Bydgoszczy w ramach Bydgoskiego Festiwalu Operowego. To kolejna wizyta „Arii” w tym mieście; poprzednia miała miejsce 16 do 18 marca 2013 roku.
Zarówno 11 lat temu, jak i obecnie mieszkaliśmy przy reprezentacyjnej ulicy Bydgoszczy – Gdańskiej, w eklektycznym hotelu „Pod orłem”.
Po południu spotkaliśmy się z przewodnikiem, z którym odbyliśmy trzygodzinny spacer po mieście. Z dumą przypomniał, że Bydgoszcz nazywana była małym Berlinem
W drugim dniu pobytu w mieście, przed południem wybraliśmy się na mały rejs po Brdzie, skąd podziwialiśmy niektóre zabytki miasta.
Po zjedzeniu obiadu w restauracji operowej „Czarny kawior” (gdzie spotkaliśmy p. Dyrektora naszej opery krakowskiej – prof. Piotra Sułkowskiego), udaliśmy się na przedstawienie.
Naszym celem był spektakl „Manon” Julesa Masseneta. Tym razem wykonawcami byli artyści z Lithuanian National Opera and Balet Theatre. Spektakl bardzo nam się podobał. Potwierdza też ideę festiwali operowych, gdzie artyści z różnych teatrów mogą się spotkać i podziwiać wzajemnie swoje kreacje.
W drodze powrotnej do Krakowa odwiedziliśmy zespół rezydencjalny w Ostromecku, gdzie mieści się jedna z największych w Europie kolekcji zabytkowych fortepianów. To zbiory wieloletniego dyrektora Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy – Andrzeja Szwalbego.
Rezydencja położona na skraju doliny Wisły, składa się z dwóch pałaców oraz parku. Stary pałac powstał na miejscu dworu rycerskiego z XIII wieku. Był poddawany licznym przeróbkom, ale do dziś zachowały się między innymi zabytkowe, oryginalne schody drewniane z XVIII wieku. Przez wiele lat właścicielami tych ziem był ród Ostromęckich.
W 1985 Pałac Stary przejęła Filharmonia Pomorska, urządzając galerię sztuki i wystawę zabytkowych fortepianów, w zabytkowych wnętrzach organizując recitale fortepianowe i wokalne oraz koncerty kameralne. Obecnie cały zespół pałacowo – parkowy jest własnością miasta Bydgoszcz. Kolekcja zabytkowych fortepianów została umieszczona w Ostromecku w Pałacu Starym w 2000 r. Liczy ona ponad 70 instrumentów. Można podziwiać różne ich formy – dziecięce, stołowe, skrzydłowe, pianina. Perłą kolekcji jest fortepian Zygmunta Noskowskiego. Nasz przewodnik okazał się absolwentem klasy fortepianu Akademii Muzycznej i pasjonatem Kolekcji; oprócz przekazu informacyjnego mogliśmy więc podziwiać w jego wykonaniu różne brzmienia zabytkowych instrumentów. Również koleżanka z naszej grupy – Beata Hessel – zagrała na wybranych, odrestaurowanych fortepianach.