Jubileusz 20 lecia naszego stowarzyszenia.
Uroczyste obchody jubileuszu 20-lecia działalności Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Opery ARIA miały miejsce 4 stycznia 2025 roku w Filharmonii Krakowskiej. W spotkaniu w Sali Złotej uczestniczyło blisko dwieście osób – członków i gości, którzy wysłuchali specjalnie przygotowanego dla nich występu.
Przed jubileuszowym spotkaniem członkowie Stowarzyszenia i zaproszeni goście, wysłuchali koncertu karnawałowego przygotowanego specjalnie na okoliczność Jubileuszu przez Filharmonię Krakowską, którego solistami byli znani krakowscy śpiewacy: Iwona Socha, Monika Korybalska, Adam Sobierajski i Jacek Ozimkowski, dyrygował maestro Sławomir Chrzanowski, wydarzenie prowadziła Olimpia Górska. Niespodzianką był także udział laureatów VI Tarnowskiego Wojewódzkiego Konkursu Wokalnego: sopranistek Katarzyny Trochimiuk i Karoliny Kutypy, mezzosopranistki, Darii Morawik, barytona Filipa Homoncika i basa Damiana Gębica. Blisko jedna trzecia widzów na widowni Filharmonii było związanych z ARIĄ, zajmowaliśmy cały balkon oraz dwa rzędy na widowni przed sceną.
Publiczność, która szczelnie wypełniła Filharmonię przywitał Dyrektor Filharmonii Krakowskiej Mateusz Prendota oraz Elżbieta Gładysz, prezes Stowarzyszenia. – ARIA aktywnie wspiera działalność Filharmonii Krakowskiej i Opery Krakowskiej – powiedziała Pani Prezes – te instytucje cudownie ze sobą współpracują. A my często jesteśmy ich gośćmi, ciesząc się wspaniałymi wydarzeniami.
Po zakończeniu koncertu nastąpiła druga część wieczoru, pełna okolicznościowych przemówień i gratulacji z okazji jubileuszu ARII, składanych na ręce Elżbiety Gładysz. Patronat Honorowy objęła Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. W Komitecie Honorowym Jubileuszu znaleźli się Mateusz Prendota, Dyrektor Filharmonii Krakowskiej, prof. dr hab. Piotr Sułkowski, dyrektor Opery Krakowskiej, prof. dr hab. Stanisław Krawczyński oraz Łukasz Goik, Dyrektor Opery Śląskiej.
Iwona Gibas powiedziała: Samorząd Województwa Małopolskiego jest Państwu ogromnie wdzięczny za to, że od dwudziestu lat propagujecie kulturę, muzykę klasyczną oraz operę. Dzień bez kultury i bez koncertów jest taki banalny. Odkąd zostałam członkiem zarządu i jestem odpowiedzialna za kulturę, ludziom, którzy naprawdę czynią dobro dla kultury, wręczam Motyla. I teraz chciałabym go podarować Elżbiecie Gładysz.
Wasze wszystkie osiągnięcia są pięknie zapisane przez historię tych dwudziestu lat. Myślę, że kolejne lata, które są przed Państwem, to będzie właśnie to wino, które będziemy wszyscy pić dzięki Waszej działalności. Bo uczycie jak uczycie kochać muzykę. (…) Ale ważna jest też turystyka, a Wy tak dużo podróżujecie po świecie do domów operowych i filharmonii. Mówcie i pokazujcie tę naszą piękną muzykę, mówcie o naszej przecudnej Małopolsce!
Łukasz Goik: Jest dla mnie zaszczytem, że mogę właśnie z Państwem dzisiaj świętować ten piękny jubileusz. Zaszczytem jest też zawsze każda Państwa wizyta w Operze Śląskiej w Bytomiu. To niezwykłe święto naszego teatru i zawsze się cieszę z tego, że tak często przyjeżdżacie do nas. Wyjątkowa jest działalność tego stowarzyszenia. Zawdzięczamy to oczywiście Pani Prezes, wszystkim członkom i zarządowi. Życzę energii na kolejne lata i częstych spotkań!
Mateusz Prendota: Cieszę się, że jesteście Państwo z nami i gratuluję tak wspaniałej i tak długiej działalności. Jest z nami także Opera Krakowska. Cieszę się, że mogę nazywać przyjacielem dyrektora Piotra Sułkowskiego, współpracujemy razem na każdej niwie. Nie rywalizujemy ze sobą, my się wspieramy.
Operę Krakowską reprezentowała Katarzyna Mateja: Piotr Sułkowski bardzo serdecznie Państwa pozdrawia, dziś dyryguje koncertem w Wieliczce. Dziękujemy za piękną współpracę. Ona jest czystą przyjemnością dla Opery Krakowskiej.
Odbyła się też oficjalna część wręczenia Krzyżów Małopolskich, to honorowe wyróżnienie przyznawane (od 2014 roku) jest za aktywne działania na rzecz społeczności lokalnych, przyczyniające się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacające tym samym dorobek regionu. Wręczyła je pani Iwona Gibas. Otrzymali je: Małgorzata Dąbrowa-Kostka, Aneta Kamińska, Paweł Kwasnowski, Adam Różycki, Maciej Zachara i Agnieszka Wabik.
W imieniu Zarządu i członków ARII został odczytany list podziękowanie dla Prezes Elżbiety Gładysz. Paweł Kwasnowski członek Zarządu powiedział: Stowarzyszenia ARIA jest dowodem na to, że pasja potrafi jednoczyć ludzi i nadawać wspólną, szczególną wartość. Tego doświadczamy również na każdym Spotkaniu z Artystą oraz na każdym wydarzeniu stowarzyszenia. Opera łączy wszystkie dziedziny sztuki. A Pani Prezes w Stowarzyszeniu połączyła nas w radości ze wspólnego przeżywania tych pięknych chwil. Pamiętam rozmowę po jednym ze spotkań. Ktoś zauważył, że muzyka klasyczna przypomina dobre wino. Docenia się ją coraz bardziej wraz z wiekiem. Życzymy naszej Prezes kolejnych lat wspólnych sukcesów.
Prezes Stowarzyszenia była bardzo wzruszona i mówiła o tym, jak wielkim szczęściem jest dla niej prowadzenie ARII, jak wielka radość sprawia jej każde Spotkanie z Artystą i każde spotkanie z członkami Stowarzyszenie – zawodowe i prywatne. Elżbieta Gładysz otrzymała wiele gratulacji i kwiatów. Powiedziała: Nie patrzmy w przeszłość, ale cieszmy się tym, co przed nami! Wszystkim Wam bardzo dziękuję, ARIĘ tworzymy razem.
Specjalnie dla ARII przyjechali i wystąpili podczas bankietu: Piotr Gładki (skrzypce), Piotr Wyleżoł ( fortepian ) i znakomita sopranistka Adriana Ferfecka. W Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej zaprezentowali oni blisko pół godzinny koncert. W programie znalazły się arie operowe i operetkowe. Adriana Ferfecka wykonała m. in. „Lo ti penso amore” – fragment koncertu skrzypcowego nr 4 d-moll w aranżacji Davida Garretta i Francka Van der Heijdena, Czardasza z „Cygańskiej miłości” Lehára, jak również „Un bel dì, vedremo” z Madame Butterfly Pucciniego, Piotr Gładki zagrał solo „Czardasza” Montiego, ale pozostali artyści także spontanicznie włączyli się do jego wirtuozowskiego popisu. Były to wykonania pełne miłości i ognia.
Był tort urodzinowy, wino musujące, dania gorące i zakąski zimne. Długo rozmawiano, cieszono się wspólną obecnością i miłością do muzyki. Wznoszono toasty za nieśmiertelność opery, ale także za kolejne lata ARII.
Członkowie Stowarzyszenia nawiązali niesamowite przyjaźnie, gdyby nie opera i ARIA wiele osób nie miałoby szans się spotkać.
