Wyjazd operowy do Koszyc

8 października 2010 r. Zarząd Stowarzyszenia zorganizował wyjazd operowy do Koszyc.
Pojechaliśmy na Wesela Figara Mozarta. Dzięki kontaktom z Dyrektorem Opery panem Peterem Himic’em udało się zamówić bilety na premierę. To duże wydarzenie dla członków Stowarzyszenia – rzadko udaje się zdobyć w Krakowie bilety w takiej ilości na premierę.

Pojechaliśmy autokarem na dwa dni by przy okazji pobytu tam zwiedzić to piękne miasto na Słowacji. Wyjazd był zorganizowany przy pomocy Konsula Generalnego Słowacji w Krakowie, dr. Marka Lisansky’go, który z troskliwością  doradzał i pomagał, co było tym przyjemniejsze dla niego, że Pan Konsul pochodzi właśnie z Koszyc.
Po przyjeździe zakwaterowaliśmy się w Hotelu Gloria Palac leżącym w centrum miasta. Po wspólnym obiedzie powoli przygotowywaliśmy się do wyjścia na spektakl. W Operze przywitał nas Dyrektor Himic i zaprosił na lampkę wina przed spektaklem do foyer przepięknego budynku teatru. Statne Divadlo  Kosice, bo tak brzmi nazwa teatru, w którym mieści się nie tylko opera i balet, ale również teatr dramatyczny to budynek zachwycający swoją architekturą z zewnątrz i wystrojem wewnątrz. Jest to piękny gmach  zbudowany w stylu secesyjnym z elementami neobaroku. Spektakl wzbudził nasz zachwyt sposobem wystawienia – tradycyjna inscenizacja. Oto fragment recenzji tego spektaklu pana Andrzeja Gliszewskiego:
”… Można było słuchać i oglądać ten spektakl ze spokojem gdyż od samego początku młodzi wykonawcy wzbudzili zaufanie, zapewnili nas że kontrolują wszystko, że nie będzie czegoś co im „nie wyjdzie” wokalnie lub aktorsko a to wszystko dzięki świetnemu przygotowaniu, naturalności, lekkości, muzykalności no i Mozartowi. Piękny rokokowy spektakl promieniejący świeżością i humorem…”
Cały tekst recenzji zawarty został w Kwartalniku ARIA nr 10.
Po spektaklu zostaliśmy zaproszeni na popremierowy bankiet, gdzie spotkaliśmy Petera Dvorsky’ego – gościa naszego marcowego „Spotkania z Artystą”, obecnie Dyrektora Opery Narodowej w Bratysławie.
Nazajutrz zwiedzaliśmy Koszyce z przewodnikiem mówiącym po polsku niezwykle interesująco o historii i zabytkach miasta. Ze względu na niewielkie odległości od hotelu do centrum historycznego oraz piękną, słoneczną pogodę zwiedzanie odbyło się pieszo.

Galeria zdjęć

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *