Wyjazd operowy do Koszyc

8 października 2010 r. Zarząd Stowarzyszenia zorganizował wyjazd operowy do Koszyc.
Pojechaliśmy na Wesela Figara Mozarta. Dzięki kontaktom z Dyrektorem Opery panem Peterem Himic’em udało się zamówić bilety na premierę. To duże wydarzenie dla członków Stowarzyszenia – rzadko udaje się zdobyć w Krakowie bilety w takiej ilości na premierę.

Pojechaliśmy autokarem na dwa dni by przy okazji pobytu tam zwiedzić to piękne miasto na Słowacji. Wyjazd był zorganizowany przy pomocy Konsula Generalnego Słowacji w Krakowie, dr. Marka Lisansky’go, który z troskliwością  doradzał i pomagał, co było tym przyjemniejsze dla niego, że Pan Konsul pochodzi właśnie z Koszyc.
Po przyjeździe zakwaterowaliśmy się w Hotelu Gloria Palac leżącym w centrum miasta. Po wspólnym obiedzie powoli przygotowywaliśmy się do wyjścia na spektakl. W Operze przywitał nas Dyrektor Himic i zaprosił na lampkę wina przed spektaklem do foyer przepięknego budynku teatru. Statne Divadlo  Kosice, bo tak brzmi nazwa teatru, w którym mieści się nie tylko opera i balet, ale również teatr dramatyczny to budynek zachwycający swoją architekturą z zewnątrz i wystrojem wewnątrz. Jest to piękny gmach  zbudowany w stylu secesyjnym z elementami neobaroku. Spektakl wzbudził nasz zachwyt sposobem wystawienia – tradycyjna inscenizacja. Oto fragment recenzji tego spektaklu pana Andrzeja Gliszewskiego:
”… Można było słuchać i oglądać ten spektakl ze spokojem gdyż od samego początku młodzi wykonawcy wzbudzili zaufanie, zapewnili nas że kontrolują wszystko, że nie będzie czegoś co im „nie wyjdzie” wokalnie lub aktorsko a to wszystko dzięki świetnemu przygotowaniu, naturalności, lekkości, muzykalności no i Mozartowi. Piękny rokokowy spektakl promieniejący świeżością i humorem…”
Cały tekst recenzji zawarty został w Kwartalniku ARIA nr 10.
Po spektaklu zostaliśmy zaproszeni na popremierowy bankiet, gdzie spotkaliśmy Petera Dvorsky’ego – gościa naszego marcowego „Spotkania z Artystą”, obecnie Dyrektora Opery Narodowej w Bratysławie.
Nazajutrz zwiedzaliśmy Koszyce z przewodnikiem mówiącym po polsku niezwykle interesująco o historii i zabytkach miasta. Ze względu na niewielkie odległości od hotelu do centrum historycznego oraz piękną, słoneczną pogodę zwiedzanie odbyło się pieszo.

Galeria zdjęć

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *