Spotkanie z Michałem Znanieckim

Drugiego października 2011r. zainaugurowaliśmy nowy sezon naszych „Spotkań z Artystą”  goszcząc doskonale znanego krakowskiej publiczności  Michała Znanieckiego- reżysera operowego. Publiczność w Sali Kameralnej została powitana przez Dyrektora Opery Bogusława Nowaka oraz prezes Stowarzyszenia Elżbietę Gładysz, która podkreśliła, że Michał Znaniecki dotarł  do nas prosto z Palermo. W tym samym dniu odjechał do Poznania, gdzie jest Dyrektorem Teatru Wielkiego – Opery.

Program został przygotowany i prowadzony przez redaktora Adama Czopka. To był nietypowy dla nas program : po raz pierwszy gościliśmy reżysera, o którym red. Adam Czopek w artykule w Kwartalniku ARIA nr 12 wyraził się : „Należy do nielicznego grona reżyserów operowych, których inscenizacje rozbudzają emocje i wywołują namiętne dyskusje, tak wśród publiczności jak i krytyków. Jedno jest pewne wybierając się na wyreżyserowany przez Michała Znanieckiego spektakl, z góry należy założyć, że będzie to dynamiczna  inscenizacja zrealizowana z rozmachem, w której niepodzielnie panują ludzkie emocje konsekwentnie i wyraziście ustawione przez reżysera w formie relacji między bohaterami dramatu.”  I właśnie podczas naszego programu publiczność mogła usłyszeć od samego autora tych inscenizacji w jaki sposób dochodzi do takich a nie innych rozwiązań , pomysłów scenicznych. W niezwykle interesujący sposób nasz Gość opowiadał jak powstaje dzieło operowe na scenie teatru i nie tylko: również jak realizuje wspaniałe spektakle plenerowe.
W tym programie nie było oprawy muzycznej w postaci występu jakiegoś artysty operowego. Na dużym ekranie odtworzone zostały fragmenty trzech  oper reżyserowanych przez naszego Gościa, który komentował to, co widzieliśmy w tym momencie.

To było bardzo ciekawe i pobudzające wyobraźnię „Spotkanie z Artystą”.

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *