Jesienne spotkanie z Dietmar Kerschbaum

Dietmar Kerschbaum – dyrektor Brucknerhausu w Linzu był gościem drugiego w listopadzie 2018 roku „Spotkania z Artystą”. 25 listopada zawitał do Krakowa na nasze zaproszenie wraz z małżonką Renatę Pitscheider, która jest solistką Volksoper oraz  Wiener Staatsoper.

Dietmar Kerschbaum jest tenorem wykształconym w Grazu i Wiedniu, również Renate ukończyła Uniwersytet Muzyczny w Grazu.

W czasie programu dowiedzieliśmy się jak wygląda życie nie tylko solisty operowego w Austrii, ale również jak zarządza się instytucjami kultury w tym kraju. Pan Kerschbaum jest bowiem nie tylko Dyrektorem Brucknerhaus Linz i Festiwalu Operowego LIVA, ale również od 2002 roku jest założycielem i dyrektorem artystycznym festiwalu JOPERA w Jennersdorf.

Rozmowę prowadzącej program prezes Elżbiety Gładysz z gośćmi tłumaczył niezawodny Piotr Gładki, który wystąpił ponownie w podwójnej roli: tłumacza j. niemieckiego oraz skrzypka.

W programie wystąpili również zaprzyjaźniony z członkami Stowarzyszenia ARII prof. Stanisław Pasierski – kontrabasista oraz Olga Tsymbaluk –pianistka.

Muzycy wykonali kilka utworów, które zachwyciły publiczność: pan Kerschbaum zaczął od arii Lagunen walz z operetki „Noc w Wenecji” J. Straussa II; pani Renate zaśpiewała nam arię Du sollst Kaiser meine Seele sein z operetki „Favoryta” Roberta Stolza; zaśpiewano Piękny rozmaryn Fritz’a Kreislera oraz Liebesleid ; na zakończenie wykonano w duecie usta milczą dusza śpiewa z „Wesołej wdówki” Lehara. Publiczność przyjęła entuzjastycznie oboje solistów, szczególnie żywiołowo reagowała kiedy Artyści śpiewali razem, wiedzieliśmy bowiem, że taka sytuacja jest dla nich nowością, bowiem w Austrii nie jest możliwe by wystąpili wspólnie w jakimś koncercie lub spektaklu.

Na widowni powitaliśmy ciepło Konsula Austriii w Krakowie pana Andrzeja Tombińskiego.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *