18.12.2022r, – Spotkanie z artystą. Mezei Pál, Grünwald Béla

Koncert z okazji Roku Romantyzmu

W 2022 r. to  Rok Romantyzmuw Polsce z okazji 200 rocznicy ukazania się „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Z inicjatywy fundacji Preludium z Budapesztu, z którą już mieliśmy przyjemność współópracować trzy razy. Zorganizowaliśmy koncert w dniu 18 grudnia 2022 w Sali blekitnej Filharmonii Krakowskiej w wykonaniu dwóch węgierskich pianistów- znanego już nam Pála Mezei’a oraz Béli Grünwald’a. Artyści z Węgier zagrali utwory dwóch wybitnych kompozytorów epoki i zarazem przedstawicieli naszych narodów: Chopina i Liszta. Wykonali też popularne kompozycje innych mistrzów romantycznych napisane na cztery ręce: Gioacchino Rossiniego i Johannnesa Brahmsa. Dwóch artystów łączy ponad trzydziestoletnia przyjaźń, ale do tej pory zagrali tylko dwa wspólne koncerty – w Austrii i na Węgrzech. Występ przed członkami Stowarzyszenia był ich trzecią wspólną przygodą muzyczną.

Wydarzenie objął swym patronatem honorowym Konsul Generalny Republiki Węgier dr Tibor Gerencser, którego reprezentował Pan Péter Sárkány z Konsulatu. Powitał węgierskich gości w ich języku, brzmiącym dla nas interesująco. Odczytał też list skierowany do członków stowarzyszenia z podziekowaniem za kilkuletnią współpracę i trud w szerzeniu wiedzy o muzyce weęgierkiej.

Jako, że 18 grudnia to czas przedświąteczny dla każdego przygotowaliśmy drobny upominek w postaci świecy świątecznej, by jej płomień przypominał nam wszystkim wspólne chwile z muzyką i ogrzewał nasze serca w czasie Świąt.KONSULAT GENERALNY WĘGIER W KRAKOWIE

Dla Pani Elżbiety Gładysz

Prezes

Krakowskiego Stowarzyszenia Miłośników Opery „ARIA”

Szanowna Pani Prezes! Szanowni Państwo, Przyjaciele!

Proszę mi pozwolić, abym przede wszystkim pogratulował Krakowskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Opery „ARIA” dzisiejszego koncertu. Stowarzyszenie to od wielu lat odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu kulturalnym Krakowa. Od samego początku uważa za swoją misję, by nie tylko bawić, ale i uczyć krakowską publiczność operową. Dlatego od 2004 roku organizuje wydarzenie muzyczne „Spotkanie z Artystą”. Jest mi niezmiernie miło, że na jedno z serii spotkań zaplanowanych na rok 2022 zaproszono dwóch moich rodaków – znanych pianistów Pála Mezeiego i Bélę Grünwald.

Krakowskie Stowarzyszenie Miłośników Opery „ARIA” nie pierwszy raz zaprasza węgierskich artystów do Krakowa – stolicy kultury polskiej. Dzisiejsze wydarzenie zostało zrealizowane we współpracy m. in. z Fundacją Wacława Felczaka i Fundacją Artystyczną „Prelúdium”, dlatego z chęcią udzieliłem patronatu honorowego tej szlachetnej inicjatywie. Mam nadzieję, że będziemy mieli jeszcze okazję do współpracy.

Rok 2022 jest Rokiem Romantyzmu w Polsce. W XIX w. losy przedstawicieli naszych narodów nieraz splatały się ze sobą. Ramię w ramię walczyliśmy w powstaniach, dzieliliśmy się radościami i smutkami. Tak było w przypadku Ferenca Liszta i Fryderyka Chopina, którzy spotkali się z dala od ojczyzny – we Francji. W ciągu następnej godziny usłyszymy, jak się inspirowali wzajemnie dzięki tej przyjaźni.

Ze swojej strony bardzo dziękuję Krakowskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Opery „ARIA” za zaangażowanie i działalność sprzyjającą przyjaźni polsko-węgierskiej. Życzę dalszych sukcesów we współpracy i dużo zdrowia.

Z okazji zbliżających się Świąt zaś życzę wszystkim błogosławionych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz dużo pomyślności na nadchodzący Nowy Rok.

Z wyrazami szacunku,

Dr. Tibor Gerencsér

Konsul Generalny Węgier

Kraków, 18 grudnia 2022 r.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *