Majowe spotkanie z maestrą Jolantą Omilian

12 maja 2019r. gościem „Spotkania z Artystą” była maestra Jolanta Omilian ( właściwie Omilianowicz – Quatrini ) –  ważna dla miłośników opery postać- Polka, która swoje karierę solistki operowej realizowała poza Polską.

Jolanta Omilian – sopran (soprano drammatico d’agilità), absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, śpiewała na całym świecie, kreując repertuar epoki włoskiego belcanta (Donizetti, Rossini, Bellini, Verdi, Mercadante, Paccini) w dziełach takich jak m.in. Norma, Maria Stuarda, Anna Bolena, Roberto Devereux, Parisina, Semiramida, Attila, Aida, Makbet, Nabucco;  jak również klasycyzmu i baroku (Mozart, Myslivecek, Pergolesi, Traetta, Leo, i. in.)

W 2011 r. otrzymała stopień doktora sztuki muzycznej na UMFC w Warszawie, na tejże uczelni w 2014 r. uzyskała habilitację w zakresie wokalistyki. Autorka książki „Kunszt wokalny i ekspresja interpretacyjna”. W czasie uroczej rozmowy z nasza przez Elżbietą Gładysz pani profesor opowiadała jak wygląda życie muzyczne we Włoszech, a głównie w Mediolanie, gdzie mieszkała od kiedy wyprowadziła się z Polski.

Tuz przed programem pojawiła się u nas ekipa Kroniki Krakowskiej TVP3 i zarejestrowała arię Casta diva z „Normy” w wykonaniu p. Jolanty oraz krótkie rozmowy  naszą prezes oraz solistką.

Program został przygotowany przy udziale naszego członka z Warszawy  Tomasza Pasternaka – pomysłodawcy zaproszenia do programu pani Jolanty, wielkiego miłośnika opery, znawcy tej. Przy fortepianie wystąpiła Olga Tsymbaluk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *