Majowe spotkanie z maestrą Jolantą Omilian

12 maja 2019r. gościem „Spotkania z Artystą” była maestra Jolanta Omilian ( właściwie Omilianowicz – Quatrini ) –  ważna dla miłośników opery postać- Polka, która swoje karierę solistki operowej realizowała poza Polską.

Jolanta Omilian – sopran (soprano drammatico d’agilità), absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, śpiewała na całym świecie, kreując repertuar epoki włoskiego belcanta (Donizetti, Rossini, Bellini, Verdi, Mercadante, Paccini) w dziełach takich jak m.in. Norma, Maria Stuarda, Anna Bolena, Roberto Devereux, Parisina, Semiramida, Attila, Aida, Makbet, Nabucco;  jak również klasycyzmu i baroku (Mozart, Myslivecek, Pergolesi, Traetta, Leo, i. in.)

W 2011 r. otrzymała stopień doktora sztuki muzycznej na UMFC w Warszawie, na tejże uczelni w 2014 r. uzyskała habilitację w zakresie wokalistyki. Autorka książki „Kunszt wokalny i ekspresja interpretacyjna”. W czasie uroczej rozmowy z nasza przez Elżbietą Gładysz pani profesor opowiadała jak wygląda życie muzyczne we Włoszech, a głównie w Mediolanie, gdzie mieszkała od kiedy wyprowadziła się z Polski.

Tuz przed programem pojawiła się u nas ekipa Kroniki Krakowskiej TVP3 i zarejestrowała arię Casta diva z „Normy” w wykonaniu p. Jolanty oraz krótkie rozmowy  naszą prezes oraz solistką.

Program został przygotowany przy udziale naszego członka z Warszawy  Tomasza Pasternaka – pomysłodawcy zaproszenia do programu pani Jolanty, wielkiego miłośnika opery, znawcy tej. Przy fortepianie wystąpiła Olga Tsymbaluk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *