Spotkanie z Artystą – Szymon Komasa

Szymon Komasa – wybitny baryton młodego pokolenia pochodzący ze słynnej rodziny artystów KOMASÓW był gościem „Walentynkowego Spotkania z Artystą” dn. 16 lutego 2020r. To było pierwsze „Spotkanie …” po Gali jubileuszowej 15 – lecia Stowarzyszenia Aria w grudniu 2019r

Ten pełen radości życia, energetyczny młody solista swój program  zaczął od pięknej arii Roberta z jednoaktowej opery Piotra Czajkowskiego „Jolanta” Kto możet srawnit’sja s Matildoj mojej ?(- Któż może się równać z moją Matyldą ? ) i od razu zawojował publiczność.

Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, którą ukończył z wyróżnieniem. Jest również absolwentem prestiżowego programu ADOS w Juilliard School w Nowym Jorku (Artist Diploma in Opera Studies ) oraz Guildhall School of Music and Drama w Londynie.

Pierwsza część rozmowy dotyczyła początków kariery Szymona, kiedy uczył się grać na wiolonczeli, był przekonany, że zostanie aktorem dramatycznym. W sprawnie prowadzonej przez naszą prezes Elżbietę Gładysz rozmowie powoli dowiadywaliśmy się o dochodzeniu młodego chłopaka do osiągnięcia świadomości, że jest wybitnie uzdolnionym solistą operowym.

Cały 2019 rok media huczały o rodzinie Komasów przy okazji nominacji do Oscara filmu „Boże ciało” w reżyserii Jana Komasy – starszego brata Szymona. To ewenement na skalę światową, by w jednej rodzinie znalazły się same osobowości artystyczne – rodzice oraz  rodzeństwo Szymona.

Solista przygotował dla krakowskich melomanów kilka utworów, które z właściwym sobie wdziękiem i charyzmą wykonał:  arię Miecznika Kto z mych dziewek ze „Strasznego dworu”, arię  Aleka z opery „Aleko” Rachmaninoffa, pieśń Dziad i baba St. Moniuszki, Danny boy – irlandzką pieśń ludową oraz Cavatinę Largo al Factotum z „Cyrulika sewilskiego” Rossiniego.

W lutym 2019 r. ukazała się płyta Szymka “Polish Love Story” z pieśniamimiłosnymi, które dzieli 200 lat.  Na albumie, który ukazał się na całym świecie, znalazły się pieśni m.in. Chopina, Szymanowskiego, Mykietyna i Moniuszki. Płyta była  dostępna na stoisku w Sali kominkowej ( w westybulu ) zaaranżowanym przez Warners Music. Można było zdobyć dedykację od solisty.

„Jestem zwyczajnym chłopakiem, który po prostu śpiewa” mówił o sobie ten wspaniały i  jakże skromny baryton.

Artyście akompaniowała pianistka Olga Tsymbaluk, a program przygotowała i prowadziła nasza prezes Elżbieta Gładysz.

Plakat promujący wydarzenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *