„Erkiel i Moniuszko – Ojcowie Oper Narodowych”

W 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Nasze Stowarzyszenie włączyło się w obchody tego roku jubileuszowego będąc partnerem węgiersko-polskiego projektu „Erkiel i Moniuszko – Ojcowie Oper Narodowych”. Fundacja Preludium z Budapesztu zwróciła się do nas z prośbą o pomoc w realizacji koncertów w ramach tego projektu na terenie Polski. Strona węgierska zorganizowała pierwszy koncert 13 stycznia w Sali koncertowej Pałacu Benczura w Budapeszcie.  W tym koncercie wystąpiły dwie polskie solistki : Aleksandra Szerocka oraz Karolina Socha. Pozostali soliści – to Węgrzy. Program opracowany został przez znakomitego pianistę z Budapesztu Pál Mezei, który był również akompaniatorem we wszystkich koncertach.

Zorganizowaliśmy koncert 9 lutego w Operze Śląskiej w Sali im. Adama Didura, w którym wystąpili soliści z Węgier:  Zsófia Bódi – sopran, Domonkos Blazsó – baryton, Béla Turpinszky – tenor oraz dwójka młodych solistów, których zaproponowani zostali przez nas: Aleksandra Szerocka – sopran oraz Sławek Broś – bas. W Bytomiu w koncercie wziął udział Chór dziecięcy Opery Śląskiej.

10 lutego podobny koncert wykonany został w Krakowie – w Auli Florianka. Tu mieliśmy na scenie również chór : Chłopięcy Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją prof. Lidii Matynian, który wykonał 3 pieśni Moniuszki.

W koncertach zabrzmiały fragmenty dzieł dwóch wielkich kompozytorów- ojców polskiej i węgierskiej opery narodowej, Stanisława Moniuszki i Ferenca Erkela.

Poznaliśmy  historię i okoliczności  powstania naszych oper narodowych: Strasznego Dworu,  Halki, Verbum nobile oraz opery Flis.

Dowiedzieliśmy się, że Ferenc Erkel jest twórcą węgierskiej opery narodowej i jako kompozytor w historii muzyki węgierskiej pełni tę samą rolę, co Moniuszko w muzyce polskiej. Jak doszło do premiery jego pierwszej opery pt. Hunyadi László, następnie jego wielkiego dzieła Bank ban oraz opery Król Stefan, która  zakończyła karierę Erkela, jako kompozytora oper.

Ferenc Erkel jako dyrygent i  organizator uczynił wyjątkowo wiele w celu ożywienia i wzbogacenia życia muzycznego węgierskiej stolicy. Jego dzieło życiowe – Bank ban w historii węgierskiej muzyki narodowej sprawiło, że stał się ikoniczną i epokową osobistością.

Moderatorem koncertów w Polsce była nasza prezes Elzbieta Gładysz, która wraz ze stroną węgierską opracowała projekt oraz w interesujący sposób przedstawiła publiczności obu kompozytorów i ich dzieła w czasie koncertów.

Konsulat Generalny Węgier w Krakowie objął swym patronatem te wydarzenia. Pani Konsul Adrienne Körmendy powitała gości z Węgier oraz obywateli węgierskich mieszkających w Krakowie, którzy przybyli na koncert w języku węgierskim. Mieliśmy prawdziwe święto polsko – węgierskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *